Sportovní odpoledne v tělocvičně 2018

11. únor se v našem středisku nesl ve sportovním duchu, tento den jsme se totiž rozhodli strávit v místní tělocvičně.

První devítičlenná parta dorazila ve 14 hodin a nebyl to nikdo jiný než naši nejmenší – světlušky a vlčata. Na rozehřátí jsme si zahráli rybičky a pak následovala nutná rozcvička. Další na programu bylo překonávání tělocvičny pohybem typickým pro různá zvířátka (např. žirafa nebo ještěrka, která všem dala z hlediska koordinace pořádně zabrat). Pak se děti rozdělily na 2 týmy a čekal je závod formulí. Každý závodník musel překonat překážkovou dráhu – proběhnout slalom, na lavičce předvést člunkový běh, přeskákat bariéry, podlézt nízkou překážku a na závěr se svézt dolů po lavičce opřené o žebřiny. Tím však úkol neskončil – závodník musel rychle doběhnout zpět ke svému týmu a nechat se odbavit v depu. Teprve po výměně pneumatik (sundání a opětovném nazutí bot) a doplnění benzínu (vypití kelímku vody) mohl vyrazit na svůj druhý okruh. Takhle se postupně vystřídali na trati všichni závodníci a zásluhou velmi rychlého depa jeden z týmů s převahou zvítězil. A ve zbylé půlhodině jsme si zahráli vybíjenou.

V půl čtvrté proběhlo střídání a odcházející světlušky a vlčata nahradila podstatně početnější skupina skautů, skautek, roverů a rangers. Celkem se nás sešlo 19. Zahájení proběhlo stejně – rozcvička a zvířátka jsou prostě základ. Pak jsme se rozdělili na 3 týmy a úkolem bylo dostat se co nejdál od startovní čáry. Jenže jakmile se člen týmu dotkl jakoukoliv částí těla země, zůstal v té pozici přilepený a ostatní hráči museli jeho tělo využít, aby se dostali dál. Hra byla velmi náročná, ale účastníci se u ní taky výborně bavili, takže splnila účel. Na další aktivitu si bylo potřeba vytvořit trojice, přičemž jeden člen byl programátorem a 2 zbylí se stali roboty. Ti k sobě stáli zády, po zaznění startovního signálu vyrazili vpřed stejným tempem a šli pořád jen rovně. Úkolem programátora bylo, aby se jeho roboti setkali čely k sobě. Roboti se však uměli otáčet jen o 90° a směli být nastavováni jedině na přeskáčku. Sledovat ten mumraj bylo vtipné a programátoři se pěkně zapotili, než se jim povedlo splnit úkol. Na závěr jsme si všichni společně ještě zahráli vybíjenou a taky na památky.

Celkově se odpoledne vydařilo, snad jen účast mohla být o něco větší. Tak třeba příště.

Fotogalerie: Sportovní odpoledne v tělocvičně 2018

Střediskové deskohraní

V neděli 28. ledna se už chvilku před 14. hodinou do klubovny začali hrnout první nedočkavci, kteří se těšili, že stráví odpoledne s některou z nových nebo svých oblíbených deskových her.

Celkem se během herního odpoledne v klubovně vystřídalo více než 20 účastníků. Velké poděkování patří Pánovi, který přivezl několik her ze své bohaté sbírky a jako vždy byl připraven vysvětlit pravidla tak, jak to umí jen on. Z her, které jsme si vyzkoušeli poprvé, lze jmenovat například hru Agricola nebo Ticket to ride. Z klasických potom vedla Krycí jména, Diamant, Osadníci, Superfarmář nebo hra Na prodej.

Na závěr, když jsme po 18. hodině opouštěli klubovnu, nám nezbývalo než litovat, že odpoledne tak rychle uteklo, protože je velké množství dalších her, které vypadají přímo skvěle a jen čekají na vyzkoušení. Tak se snad zase brzy k nějaké dostaneme.

Fotogalerie: Střediskové deskohraní

Roverské závody aneb Cesta kolem světa

Krásný podzimní den, několik států světa vtěsnaných do okolí Tlučné a 8 týmů cestovatelů z různých koutů naší republiky připravených vyrazit za dobrodružstvím. Tak přesně takhle to ve zkratce vypadalo v sobotu 21. října 2017 na startu roverských závodů, které jsme v ten den pořádali.

Starty bývají náročné, ale my jsme ho nijak neprotahovali – takže stačilo zaregistrovat se, získat dopis se všemi potřebnými instrukcemi a čekat na startovní signál. A pak už záleželo na jednotlivých týmech, jak si poradí se souřadnicemi stanovišť a také množstvím doprovodných informací. Kromě slibovaných zážitků pak cestování týmům mělo přinést značné bohatství, které bylo potřeba po celou dobu shromažďovat.

Ti nejrychlejší cestovatelé toho stihli projít opravdu hodně. Tak schválně – kdo z vás se už někdy během jediného dne prodíral přes nástrahy brazilské džungle nebo obvazoval mumie, kreslil pískem a mapoval pohřebiště v Egyptě? A co takhle přidat k tomu stavbu zavlažovacího systému v daleké Číně, snahu dozvědět se potřebné informace v USA nebo přípravu anglické snídaně na čas a s handicapem? A to už vůbec nemluvíme o střelbě a získávání zdravotnického materiálu, transportu raněných a ošetřování ve válečné zóně nebo nalezení kočovných Mongolů, dorozumění se s nimi a stavbu jim vyhovujícího přístřešku. Navíc když si sůl na vaření musíte vyzvednout na solné pláni, náboje v Rusku, mezitím ještě máte stihnout vystoupat pro tajný kód na nejvyšší horu Jižní Ameriky a zjistit, že vám cestou přibyde neplánovaný výlet do Mexika za místními duchy (o jejichž požadavcích vědí nakonec jen ti nemnozí, kteří je stihli navštívit). A celé tohle putování navíc má skončit nejpozději v 16:30 hodin středoevropského letního času.

Vzhledem k tomu, že se nám v limitu všichni vrátili zpět, můžeme konstatovat, že zvládnout to skutečně šlo. A protože během takové cesty vyhládne, na závěr mohli cestovatelé použít získané bohatství na aukci jídel. Jenomže na co přihazovat, když znáte jen zemi, ze které jídlo pochází, a netušíte, co se pod podnosy skrývá, kdy jídla dojdou a aukce skončí? Tak tahle rozhodnutí už záležela jen na odhadu, odvaze riskovat a taky velikosti hladu jednotlivých týmů. Schválně, jak podle vás chutná třeba takové Japonsko, Polsko, Portugalsko, Řecko, USA nebo Itálie? Ti, kteří s námi cestovali, by určitě mohli vyprávět…

Úplným zakončením celého dne potom bylo vyhlášení výsledků a gratulace týmům BoRR na třetím místě, Santus na druhém místě a konečně i Nádherám, které zvítězily. A pak už opravdu nezbývalo než všem poděkovat za účast a kdo ví, třeba se těšit za rok opět na viděnou.

Fotogalerie: Roverské závody aneb Cesta kolem světa

Oslavy 100 let skautingu v Plzni

Letošní rok je pro plzeňský skauting velice významným milníkem, protože uběhlo právě 100 let od jeho úplných začátků. A protože stovka si zaslouží pořádnou oslavu, vztahovalo se k tomuto výročí během roku hned několik různých akcí. Zmínit lze třeba povídání s významnými plzeňskými skautskými osobnostmi nebo speciální městskou hru. Pomyslným vrcholem oslav potom bylo velké setkání v Borském parku ve středu 18. 10. od 16 hodin. Z našeho střediska vyrazila celkem 25členná výprava, která se postupně vytvořila z členů, kteří společně přijeli autobusem z Tlučné nebo dorazili až na místo srazu.

Na začátku akce nechybělo několik úvodních proslovů a také zahájení oslav zpěvem skautské hymny. Poté už následovalo rozdělení na týmy a hra, při níž účastníci sháněli materiál na stavbu tábora. Tak, jak plynul herní čas, přenášeli jsme se postupně do různých etap skautské historie a poznali jsme, i když ve zjednodušené formě, některá úskalí, se kterými se naši skautští předchůdci potýkali. Cílem pak bylo získat co největší množství vybavení na tábor a také nenechat si ukrást vlajku ze stožáru některým z dalších týmů.

Po celou dobu byla kromě samotné hry v provozu také různá doprovodná stanoviště, například oblíbené jízdy na koloběžkách nebo psaní přání plzeňskému skautingu. Před zakončením na účastníky čekalo ještě společné focení a potom vyhlášení výsledků. Na samotný závěr jsme se pak spojili v kruh a společně si zazpívali skautskou večerku. A pak už nezbývalo než vyrazit na vlak domů, který nás v půl osmé vysadil v Tlučné.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravách, a přejeme (nejen) plzeňskému skautingu mnoho dalších let plných energie, zážitků a přátelství.

Fotogalerie: Oslavy 100 let skautingu v Plzni

Drakiáda 2017

V sobotu 14. října byl krásný podzimní den. Svítilo slunce, obloha se modrala a sem tam zlehka zafoukalo. A právě na tenhle datum jsme v našem skautském středisku naplánovali drakiádu, konkrétně už její 27. ročník. A účast? Ta byla velice dobrá – ne že by letové podmínky pro draky byly ideální, ale určitě stálo za to strávit tenhle vydařený den venku, tak proč ne zrovna na tlučenském letišti.

Chvilku po 14. hodině proběhlo zahájení, kde byly zopakovány soutěžní kategorie – krasavec, létavec, originál a také nejlepší tovární drak. Zazněla také důležitá informace, že vyhlášení proběhne kolem 15:30 a oznámí ho píšťalka. A pak už nezbývalo než popřát všem přítomným skautským družinám i účastníkům z řad veřejnosti příjemnou zábavu.

Po zahájení jsme všechny draky ještě zaregistrovali a potom už jsme se vydali poctivě hodnotit a vybírat ty nejlepší přímo do terénu. Jak už bylo řečeno, vítr nám příliš nepřál, ale o to více jsme si vážili přetrvávající snahy všech dětí i rodičů využít každé drobné zafoukání a dostat svůj výtvor do vzduchu.

Chvilku před půl čtvrtou už bylo rozhodnuto, a tak jsme během vypisování diplomů a příprav odměn zapískáním odvolali všechny zpět na vyhlášení. První místa v každé kategorii si odnášela dort, další na stupních vítězů potom velkou čokoládu. A malá čokoláda čekala i na všechny ostatní, kteří dorazili s doma vyrobeným drakem. Na závěr samozřejmě nemohlo chybět ani rozdání upomínkových listů a něčeho malého na zub všem za účast.

A nám nezbývá než už teď objednat vítr na další ročník. Doufáme, že dorazíte zjistit, jak se nám to podařilo!

Fotogalerie: Drakiáda 2017

Zahajovací schůzka 2017

Přišlo září. V někom ještě doznívala letní dobrodružství a jen pomalu se vzpamatovával z konce prázdnin, to ovšem nejde říct o členech našeho střediska, kteří se v sobotu 9. září ve 14 hodin sešli na Sokolském hřišti, aby společně zahájili nový skautský rok. Dorazilo nás téměř 60, všichni plní energie a připravení opět naskočit do kolotoče družinových schůzek, oddílovek a dalších akcí, které nás letos čekají.

Na začátek jsme se rozběhali u klasických rybiček a pak jsme se rozdělili na 2 skupiny. Jedna skupina hrála postřehovou hru na procvičení jmen s pouštěním koštěte. Druhá skupina se na chvíli proměnila na magnety, které se na povel měly spojovat po daném počtu členů určenou částí těla k sobě. Obě skupiny se po chvíli vyměnily. Závěr patřil velké bitvě barev, na kterou se utvořilo 5 barevných skupin (žlutá, oranžová, modrá, zelená a červená), každý člen skupiny dostal krepák své barvy a zadání, jakou barvu se má snažit chytit. Po zaznění signálu se hřiště na chvíli proměnilo na velkou barevnou hemžící se skvrnu a rychle přibývalo těch, kteří o svůj „život“ přišli. A protože do konce stále zbýval nějaký čas, dali jsme si bitvu barev ještě jednou.

Po hrách následovala nejdůležitější část odpoledne, a sice domlouvání časů družinových schůzek, a proto se všechny děti přemístily ke svým rádcům. Mezi známými tvářemi se objevilo také několik nováčků, kteří se rozdělili do 2 nových družin pro nejmenší. Po půl čtvrté už bylo všechno domluveno, rodiče nováčků také věděli vše potřebné, a tak byl čas rozejít se domů s pocitem, že skautský rok byl úspěšně zahájen!

Fotogalerie: Zahajovací schůzka 2017

Velikonoční výprava 2017

I letošní Velikonoční pondělí, které připadlo na 17. duben, se v našem středisku neslo v duchu tradiční výpravy. V 9 hodin jsme se sešli u klubovny, následovalo přivítání a pak už jsme vyrazili starou známou cestou. Kousek od dubu jsme potkali pasáčka, kterému někdo unesl beránky ze stáda. Samozřejmě jsme souhlasili, že mu pomůžeme s jejich nalezením. Cestou jsme postupně plnili úkoly a získávali za ně různé suroviny potřebné k výrobě jakéhosi lektvaru. Tak třeba Zvonilka procházela poslepu bludištěm pro recept, část cesty jsme absolvovali jako trakaře pro získání trpasličí soli a bloudili jsme trpasličím podzemím, abychom získali speciální olej. K získání další suroviny jsme museli vyplnit dotazník, který se ptal například na jméno nejstaršího člena výpravy, počet žlutých domů v Myslince nebo třeba počet aut, která v ní potkáme. Mezi dalšími úkoly nechybělo ještě vytvoření chiméry nebo uvázání modré nebo červené bavlnky na ruku všech účastníků. Kousek od Pohodnice jsme potkali Areu, která nás vyzvala k vyluštění hádanky, abychom mohli pokračovat dál v cestě. Jako nápovědu jsme použili dopis, který jsme cestou našli, nazvaný „Otevřít, až se bude hodit“. A vyplatilo se. Po chvíli jsme přišli na heslo Sněženka a Area nás vyzvala, ať se rozdělíme na 2 skupiny. A tady už se naše vyprávění rozcházejí…

Modří, tedy ti menší účastníci výpravy, si nejprve ze získaných surovin umíchali lektvar. Poté jsme společně sešli níž k potoku, kde jsme spatřili tajemnou bytost. Byla to Selene a pod pláštěm se jí houpali ukradení beránci. Zjistili jsme, že vidí jen to, co se pohybuje a má u sebe několik magických vajec, která je potřeba získat, aby ztratila svoji moc. Postupně se podařilo se k ní proplížit a vajíčka odstranit. Pak už zbývalo jen pokapat ji oním magickým lektvarem a získat beránky zpět. Věc se podařila, jen byla škoda, že právě ve chvíli našeho vítězství začalo pršet a déšť nás poté provázel po celý zbytek cesty. Hlavní část úkolu tedy byla splněna, a protože nám pořádně vyhládlo, vrhli jsme se na přípravu ohniště a zaslouženou odměnu v podobě pečených buřtů. A než jsme vyrazili zpět, ještě jsme si také pochutnali na beráncích. Cestou domů jsme pak sklízeli značení a taky provázková bludiště a vhod nám v tom nečase přišel i teplý čaj. Ke klubovně jsme přišli přibližně v 15 hodin. Mokří, ale šťastní z výborně splněného úkolu.

A o tom, jak si po zbytek cesty vedli červení, povypráví Ťapík:

Zatímco naše světlušky s vlčaty hledaly první dva beránky, skupina skautů a skautek posvačila, aby nabrala síly nutné k pokračování v cestě na zříceninu Buben. Tam jsme měli zachránit zbylé beránky z pasáčkova stáda.

Ovšem nepřízeň počasí, úkoly a výzvy, na které naše výprava cestou narazila, nám naneštěstí cestu nijak neusnadňovaly. Takový útěk před rojem včel, či podcházení mostu, pod kterým mohou jít vždy jen 3 osoby, ale při tom se země mohou dotýkat pouze 2 nohy dohromady, to není jen tak. I přesto se nám podařilo dorazit až na Buben, a cestou jsme si dokonce našli nového kamaráda Huga – vajíčko, co neumělo chodit po svých, a tak ho jednotliví členové skupiny museli nést v náručí.

Tím, že se nám podařilo dorazit až ke zřícenině, naše trable bohužel nekončily. Čekali na nás strážci, hlídající ukradené beránky. Ale protože jsme všichni (až na Huga) hbití a šikovní, podařilo se nám strážce obelstít a beránky získat zpět.

S dobrým pocitem z vítězství jsme rozdělali oheň, posilnili se opečenými buřty, ohřáli se a pak už zbytek naší skautské výpravy (a Hugo) vyrazil domů. Na zpáteční cestě nakonec i déšť ustoupil a usmálo se na nás sluníčko. Lepší konec to snad ani být nemohl.

Fotogalerie: Velikonoční výprava 2017