V kotlíku a na ohni

16. června se uskutečnila dívčí oddílovka, na kterou jsme nezůstávaly v klubovně, ale navštívily jsme prostory tlučenské střelnice. Čekal nás kulinářský program. Každá z družin měla totiž za úkol připravit pro ostatní nějaký pokrm. A tak hned, co jsme dorazily na střelnici, Veverky a Dračice začaly kopat ohniště. Vlaštovky, protože jsou nejmladší, použily již vytvořené. Za chvíli nám již hořely tři ohně a každá družina připravovala své jídlo z donesených ingrediencí. Nakonec Vlaštovky uvařily bramboračku, Veverky těstovinový salát a Dračice palačinky s tvarohem. Ochutnaly jsme všechny jídla a zahlasovaly o vítězi, kterým se staly Vlaštovky. Pak už zbývalo jen vše uklidit, zahladit ohniště a vydat se na cestu zpět ke klubovně a pak domů.

Fotogalerie: V kotlíku a na ohni

Výprava dívčího oddílu do Klatov

O víkendu 11. – 13. května vyrazila skupinka členek dívčího oddílu z tlučenského nádraží vstříc víkendovému dobrodružství. Jelo nás sice méně, ale zato mnoho nových tváří, za což jsme byly rády. Program víkendu připravila Muffin, která s námi ale nakonec kvůli nemoci nemohla jet. Ale poctivě jsme se držely všech jejích pokynů a myslím, že jsme si víkend opravdu užily. Ale pěkně popořadě.

S přestupem v Plzni jsme dojely až do Klatov, cestou jsme se ještě zastavily na nákup a pak jsme úspěšně došly na místní skautskou základnu. Ubytovaly jsme se, navečeřely a u tajemné žluté stuhy jsme našly vzkaz od „přítele“, který nám nastínil víkendový program, a sice vypořádání se se záškodníkem, který kolem sebe rozhazuje odpadky. Do večerky jsme si ještě zařádily na dětském hřišti a taky jsme si procvičily jména u hry Kdo to je?

Další den byl nabitý. Dopoledne se děti dostávaly přes zákeřné záškodníkovy pomocníky, aby získaly tajné barevné obálky. Dvojice dětí v nich po přečtení nalezly informace o různých typech odpadu a době, po kterou se rozkládá v přírodě. Tyto informace pak měly ostatním předat formou nacvičené reklamy. A ty opravdu stály za to. Než byl hotový oběd, holky se ještě dozvěděly, co se dá dělat z nepotřebného odpadu a následně z plastových lahví, roliček od toaletního papíru apod. vyráběly nápaditá zvířátka.

Po krátkém poobědovém odpočinku jsme vyrazily na Klatovskou hůrku, kde se podle získaných informací měl nalézat záškodník. Cestou jsme nelenily a vyšplhaly jsme na Černou věž, odkud byl pěkný rozhled do krajiny. Potom už jsme stoupaly na blízký kopec. Záškodník tam opravdu byl (musím podotknout, že téhle role se výborně zhostila Žába) a všude kolem něj odpadky. Děti ho přesvědčily, že jeho okolí uklidíme a pak ho pozvaly na večeři. Cestou zpátky i zbytek večera mu pak předváděly své výrobky, sdělovaly zjištěné informace a vůbec ho přesvědčovaly o tom, že třídění odpadu a jeho další využití má smysl. A záškodníka se jim díky urputnosti opravdu podařilo zlomit, slíbil jim totiž, že se určitě polepší.

Nedělní dopoledne bylo ve znamení her venku, úklidu a také vyplňování zpětné vazby k víkendu – právě odtud pramení poznání, že víkend se moc líbil nejen nám, ale hlavně dětem.

A pak už nás čekala jen závěrečná fotka, procházka na vlak a poměrně rychlá cesta domů. A my jsme se shodly, že podobnou výpravu si určitě musíme zase někdy zopakovat.

Fotogalerie: Výprava dívčího oddílu do Klatov

Malá mlsná opice 2018

Dne 8. 4. jsme se s našimi světluškami zúčastnily závodu „ Malá mlsná opice“ s letošním podtitulem zimní olympijské hry, který se uskutečnil tradičně v Plzni ve středisku Jožky Knappa. Po opičím přivítání jsme využily některé z doprovodných aktivit, například lanovou dráhu, opičí dráhu, bojové arény nebo vytváření komiksu. Okolo 10. hodiny vyrazil náš tým s názvem Sovy, ve složení: Kudrnka, Kočka a Bambulka, na start. Holky čekalo celkem 8 stanovišť, mezi nimi narazily například na skok do dálky nebo přenášení vody. Holky všechny stanoviště bez problému překonaly a se 34 body se umístily na krásném 6. místě a za svůj výkon dostaly sladkou odměnu. I přes poměrně chladné počasí jsme si závod užily a příští rok vyrazíme znovu!

Fotogalerie: Malá mlsná opice 2018

Veverky na frisbee

V sobotu 7. dubna 2018 se členové našeho střediska již podruhé zúčastnili skautského turnaje ve frisbee v Plzni. Nyní se však neúčastnili naši roveři, ale naše milé skautky z družiny Veverek. Na místo konání, tedy ke kostelu svatého Jiří v Plzni na Doubravce, jsme dorazily hodinu před začátkem, jelikož víkendové spoje z Tlučné do Plzně nám nevycházely vstříc. Ráno byla celkem zima, tak jsme se slunily na kopečku a pozorovaly jsme, jak lidé staví na louce pouťové atrakce. Turnaj začínal v 9 hodin dopoledne, ze sedmi týmů se dva nedostavily, ale i tak mohla hra začít. Náš tým byl nejmladší a dokonce i nejmenší ze všech, ale to nás rozhodně neodradilo. Navlékly jsme si naše růžové rozlišovací dresy a vyběhly na hřiště. A ačkoli jsme mezi ostatními týmy vypadaly jako běhající růžoví mravenečci a tento turnaj byl naší premiérou ve hře frisbee, daly jsme do toho všechny naše síly a náramně jsme si to užily. Na konci turnaje každý tým dostal za odměnu pizzu dle vlastního výběru a diplom na památku. Cestou domů jsme se ještě posilnily zmrzlinou a při čekání na autobus jsme měly dost času ventilovat naše skvělé pocity z užitého dne a porovnávat, kdo má z poledního slunce nejvíce spálený obličej.

Fotogalerie: Veverky na frisbee

Dívčí městská oddílovka

Dne 11. března jsme s dívčím oddílem uspořádaly oddílovku, která se konala netradičně v Plzni. Vyrazily jsme totiž do Depa2015, kde jsme navštívily interaktivní expozici Jak se točí peníze.

Dopoledne jsme vyjely autobusem z Tlučné a poté si udělaly procházku z centrálního autobusového nádraží do Depa podél řeky Radbuzy. Když jsme dorazily na místo, dostaly jsme fiktivní platební karty a vyrazily jsme do fiktivního světa financí.

Odpovídáním na kvízové otázky u speciálních „terminálů“ jsme získávaly „Korunky“, které jsme pak mohly utrácet ve fiktivních obchodech nebo je darovat na charitu. A jako bonus, tolik Korunek, kolik bude od všech účastníků darováno na charitu, jich partner expozice daruje na charitu doopravdy.

Kromě vydělávání a utrácení peněz expozice nabízela ještě poslouchárnu příběhů dětí z různých koutů světa – o tom, kolik mají peněz a jak to ovlivňuje jejich život, dále jsme si mohly vyrobit vlastní fiktivní mince a bankovky, zahrát si na úřednice nebo rýžovat zlato.

Na konci jsme všechny dostaly „výpis z účtu“, který nám sdělil, kolik jsme za co utratily.

Když jsme si expozici náležitě užily, vydaly jsme se zpět na autobus, kterým jsme vyrazily domů. Cestou jsme stihly ještě projít přes Fresh air gallery, kde nám street umělci pověděli o právě probíhajícím festivalu lidskoprávních dokumentárních filmů Jeden svět a prohlédly jsme si sošky rukou u katedrály sv. Bartoloměje a chodidel u Velké synagogy.

Pak už nás čekala jen cesta autobusem do Tlučné, kam jsme přijely ve dvě hodiny odpoledne. Myslím, že jsme si oddílovku všechny užily.

Fotogalerie: Dívčí městská oddílovka

Oddílovka ke Dni sesterství

V sobotu 24. února ve 14 hodin se v klubovně sešlo 16 členek dívčího oddílu Bílý bůvol, aby společně oslavily Den sesterství.

Tentokrát měla každá účastnice za úkol přinést ostatním něco dobrého na zub, setkání jsme tedy zahájily představením jednotlivých dobrot, mezi kterými nechyběli například slaní šneci, ale ani mrkvový salát, štrúdl nebo bábovka. Nikdo se nenechal dlouho pobízet a ihned po představení jsme se vrhly na ochutnávání a hodnocení jednotlivých výtvorů.

Potom nás čekala první část programu, na kterou jsme se rozdělily do 5 týmů. Ananas nám následně četla ukázky z různých dětských knížek a naším úkolem bylo zapisovat si jejich názvy. Něco jsme poznaly hned, jinde nám dělalo problém alespoň si zkusit tipnout. Po vyčerpání ukázek nás čekalo hodnocení a nutno říct, že většině týmů se podařilo uhodnout velkou část ukázek. Od knížek jsme se potom plynule přesunuly k filmům a každý tým měl za úkol připravit scénku z libovolného známého snímku.

Na samotné předvádění a hádání jsme se přesunuly do vedlejší klubovny, kde jsme po úspěšném odhalení všech scének hrály upravené Aktivity. Až do konce oddílovky účastnice ze 2 týmů postupně předváděly (jednotlivě nebo ve dvojicích), kreslily nebo popisovaly vybraná slova a týmy střídavě mohly hádat, jaké je hledané slovo. Chvilku po 16. hodině jsme se rozloučily a rozešly domů. Díky všem za účast!

Fotogalerie: Oddílovka ke Dni sesterství

Vánoční oddílovka

Členky dívčího oddílu se každoročně před Vánoci setkávají, aby se společně naladily na sváteční vlnu. Většinou si uvaříme čaj, ochutnáváme cukroví a vyrábíme vánoční dekorace. Jenže letos jsme se rozhodly, že uděláme změnu a vyrazily jsme společně krmit zvířátka do lesa.

Teple oblečená a s taškami plnými dobrot se v neděli 17. prosince ve 14 hodin naše patnáctičlenná výprava sešla u klubovny. Hlavní úkol byl jasný – navštívit alespoň jeden z místních krmelců. Abychom se cestou nenudily, čekalo na nás ale ještě pár dalších aktivit. Cestou jsme tak sledovaly stopy zvířat a také jsme hledaly nejhezčí přírodní dekorace do klubovny. Myslím, že na začátku jsem si ještě ani nestihly pořádně uvědomit, že jsme v lese, a  už jsme vykládaly část zásob u prvního z krmelců. Holky si, nejspíš ze zvyku, přinesly krabičky s cukrovím, a tak jsme si hned na první zastávce pochutnaly kromě zvířátek i my samy. Po rychlé svačince jsme mohly pokračovat dál.

Po cestě k druhému cíli jsme se pak všechny snažily v jednoduché aktivitě nenápadně zbavit klacku, který jsme si samy vybraly, aniž by to viděl někdo další. To se nakonec všem podařilo – možná i během chvil, kdy jsme v korunách stromů obdivovaly obrovské trsy jmelí. A to už jsme se pomalu blížily ke druhému krmelci, kde jsme vyložily zbylé zásoby tvrdého pečiva, jablíček a kaštanů. Cestu zpátky ke klubovně nám pak zkrátila hra na Ovečky, při které Šmudlinka vyprávěla moc hezký příběh o zvířátkách, která v lese žijí. Do klubovny jsme dorazily chvilku před 16. hodinou, a tak jsme před rozchodem stihly i rozdání několika dárečků a vzájemné popřání si veselých Vánoc.

Fotogalerie: Vánoční oddílovka