Vánoční oddílovka

Členky dívčího oddílu se každoročně před Vánoci setkávají, aby se společně naladily na sváteční vlnu. Většinou si uvaříme čaj, ochutnáváme cukroví a vyrábíme vánoční dekorace. Jenže letos jsme se rozhodly, že uděláme změnu a vyrazily jsme společně krmit zvířátka do lesa.

Teple oblečená a s taškami plnými dobrot se v neděli 17. prosince ve 14 hodin naše patnáctičlenná výprava sešla u klubovny. Hlavní úkol byl jasný – navštívit alespoň jeden z místních krmelců. Abychom se cestou nenudily, čekalo na nás ale ještě pár dalších aktivit. Cestou jsme tak sledovaly stopy zvířat a také jsme hledaly nejhezčí přírodní dekorace do klubovny. Myslím, že na začátku jsem si ještě ani nestihly pořádně uvědomit, že jsme v lese, a  už jsme vykládaly část zásob u prvního z krmelců. Holky si, nejspíš ze zvyku, přinesly krabičky s cukrovím, a tak jsme si hned na první zastávce pochutnaly kromě zvířátek i my samy. Po rychlé svačince jsme mohly pokračovat dál.

Po cestě k druhému cíli jsme se pak všechny snažily v jednoduché aktivitě nenápadně zbavit klacku, který jsme si samy vybraly, aniž by to viděl někdo další. To se nakonec všem podařilo – možná i během chvil, kdy jsme v korunách stromů obdivovaly obrovské trsy jmelí. A to už jsme se pomalu blížily ke druhému krmelci, kde jsme vyložily zbylé zásoby tvrdého pečiva, jablíček a kaštanů. Cestu zpátky ke klubovně nám pak zkrátila hra na Ovečky, při které Šmudlinka vyprávěla moc hezký příběh o zvířátkách, která v lese žijí. Do klubovny jsme dorazily chvilku před 16. hodinou, a tak jsme před rozchodem stihly i rozdání několika dárečků a vzájemné popřání si veselých Vánoc.

Fotogalerie: Vánoční oddílovka

Halloweenská oddílovka

Tentokrát jsme naše setkání naplánovaly na sobotu 4. listopadu. V tento den nastala správná konstelace hvězd, která nám umožňovala konečně po mnoha a mnoha letech uskutečnit rituál, při kterém jsme měly zlá strašidla přeměnit v hodná a potom společně oslavit, že náš svět již není zlobou strašidel ohrožen.

Pamatuji si ten den jako včera, magické uspořádání hvězd způsobilo, že celý den byla všude mlha a chladno. Když začala padat temnota a začalo se stmívat, byl správný čas se ustrojit a dorazit na místo srazu. Tma už pohltila celý svět, když jsme se sešly u kapličky. Zapálily jsme petrolejky, připravily si bojový plán a plné odvahy jsme pod vedením kostlivce a dýně vyrazily na strašidelnou stezku. Na této stezce na nás čekala strašidla, která jsme musely obelstít a domluvit jim, aby šla s námi.

První strašidla, se kterými jsme se setkaly, byla mrtvá vodní víla, jejíž šupiny ukradl a střežil duch. Víla řekla, že s námi půjde pod podmínkou, že získáme zpět její šupiny. Nedalo nám to moc zabrat a brzy jsme šupiny získaly. Víla tedy souhlasila, že půjde s námi. A duch, který obdivoval, že jsme zvládly šupiny vzít, nás také následoval. Dalším strašidlem byl děsivý klaun, který poztrácel po lese různé předměty a žádal nás, abychom zjistily, co to bylo za předměty a napsaly je na seznam. Pomohly nám s tím malinké bludičky, které našly předměty před námi a posvítily nám na ně.  Když jsme sepsaly všechny věci na papír, bludičky zhasly svá světýlka a odešly do lesů. Klaun nás následoval. Dalšími strašidly byli Joker se svojí šílenou družkou Harley Quinn. Chtěli po nás naprostou šílenost – abychom zabalily dvě z nás do obvazů a udělaly z nich mumie. Nakonec jsme souhlasily a provedly svůj úkol. Joker s Harley se nad výsledkem zasmáli šíleným skřípavým skřekem a připojili se k nám na naší cestě. V hlubokém temném lese na nás vybafl upír. Naštěstí mezi námi nebyl žádný člověk, takže nikomu z nás nic neudělal, ale musely jsme pro něj namíchat krvavé koktejly, aby se mohl vydat s námi. Poslední strašidlo, které nás čekalo, byl kostlivec. Dostaly jsme od něj záludnou otázku, na kterou jsme musely přijít. Jelikož jsme ale šikovná strašidla, byla to pro nás hračka, a tak s námi dál na rituální horu pokračoval i on. Když jsme dorazily na rituální horu, čekala nás tam čarodějnice, která předsedala celému rituálu. Společně jsme se spojily v kruh, do kterého jsme uzavřely strašidla, pronesly několik zaklínadel a strašidla jsme osvobodily, udělaly jsme z nich hodná strašidla a pozvaly je, aby se s námi zúčastnila oslavy našeho úspěchu.

Oddílová výprava aneb po stopách Františka Malocha

V sobotu 6. května se na palubě autobusu, který chvíli po deváté hodině mířil z Tlučné do Plzně, sešlo 9 členek dívčího oddílu, abychom společně vyrazily na procházku po blízkém okolí Plzně. Čekal nás rychlý přesun do sadů Pětatřicátníků a poté už nás linka č. 20 dovezla do startovního bodu naší cesty – na Bílou Horu. Právě tady totiž začíná stezka věnovaná botanikovi Františku Malochovi, kterou jsme se rozhodly zdolat. Abychom si výlet co nejvíce užily, cestu nám zpříjemňovaly různé úkoly a aktivity. Hned na začátku jsme tak dostaly na starost plyšového medvěda Mauglího, kterému jsme zpívaly, pokud byl během cesty smutný. Jedna z nás také získala „klíště“, tedy kulík na prádlo, který musel být během cesty nenápadně přemisťován z člověka na člověka. Hlavními úkoly v první části cesty pak bylo sledovat, jestli jdeme po žluté značce a také si najít a voskovkou překreslit strukturu kůry 3 různých stromů. První větší přestávku jsme si daly u Čertova mlýna, kde jsme posvačily a vyzkoušely si novou hru se zvířecími zvuky.

Počasí nám opravdu přálo, svítilo slunce, bylo teplo a my jsme začaly stoupat po stezce vedoucí podél Berounky. Na Malochově skalce jsme si prohlédly návštěvní knihu a také malého mloka, který se vystavoval na skále. Po chvilce byl opět čas na krátký odpočinek, který si holky vyplnily stavbou domečků pro housenku. Další část stezky vedla lesem a potom také přes obec Druztová, ve které jsme obdivovaly útočiště patřící členům woodcraftu.

Před námi byl závěr výletu, a sice výstup na zříceninu hradu Věžka, odkud byl krásný výhled na řeku. Na hradě zrovna probíhal úklid, a tak jsme se rozhlédly po okolí a svačinu jsme si snědly v podhradí. Pak už nám zbývalo jen dojít do kempu U Dolanského mostu, kde jsme si všechny za sportovní výkon v parném dni dopřály studenou zmrzlinu. Příjemně osvěžené jsme pak zdolaly závěrečný kopec a cestu na vlak do Chrástu. Do příjezdu vlaku ještě nějaká ta chvilka zbývala, tak jsme si ji zkrátily hádáním jmen pohádkových postav podle zadaných indicií. V Plzni už nás pak čekal jen rychlý přestup na vlak do Tlučné a pár minut před půl šestou jsme se rozcházely domů. Unavené, opálené, ale šťastné. Tak doufám, že na příštím výletě se sejdeme v ještě hojnějším počtu.

Fotogalerie: Oddílová výprava aneb po stopách Františka Malocha

Berušky v Železné Rudě

V pátek 10. března se naše družina Berušek vydala na výlet do Železné Rudy. Odjezd byl okolo 7. hodiny večerní z hlavního nádraží v Plzni. Cestou vlakem jsme se zasmály s výpravčím, když mu Muflon nabízela tousty, které nebyly její . Do Železné Rudy jsme dorazily okolo půl desáté. Když jsme došly k Muflonovi do bytu, pustily jsme se do zabydlování, jehož součástí bylo i nafukování matrace (nafukovaly jsme ji asi hodinu – ale měly jsme z toho alespoň natrénované bicáky). Po tak náročném výkonu jsme se odebraly ke spánku, protože další den byl před námi dlouhý výlet. V sobotu nás čekala velice náročná příprava na výpravu, a to v podobě přípravy toustů. Okolo 12. hodiny dorazila i Ananas, a tak jsme mohly vyrazit. Čekala nás poměrně dlouhá procházka českou a německou přírodou se zastávkou na farmě, které velela diktátorská ovce a chudák oslík, poník a koza tam s ní museli trpět. Po zhruba půlhodinové pauze na sváču nás ovce vypudila, a tak jsme se vydaly dál na cestu. Naši úspěšnou výpravu jsme zakončily v cukrárně, kde jsme se pořádně nadlábly. Daly jsme si spoustu zmrzliny, ovoce a dortíků. Potom, co jsme se s plnými břichy a bolavými nohami doplazily na byt, jsme si pustily film. Já s Muflonem jsme se vrhly do vaření špaget s omáčkou k večeři. Když jsme se opět přejedly, rozhodly jsme se, že si zahrajeme BANG! Bylo to hrozně super (alespoň pro někoho, kdo hned neumřel). Po druhém kole jsme byly dost unavené, a tak jsme šly spát. V neděli, když jsme se sbalily a uklidily byt, jsme si zahrály ještě jednou BANG! A pak už jsme vyrazily na vlak a domů.

Fotogalerie: Berušky v Železné Rudě

Oddílovka ke Dni sesterství 2017

Každoroční setkání dívčího oddílu u příležitosti oslav Dne sesterství proběhlo v neděli 19. února 2017. Chvíli před 13. hodinou se klubovna začala zaplňovat světluškami a skautkami, celkem nás dorazilo 19. V první části se holky rozdělily na 2 týmy, dostaly seznam neúplných tvrzení spojených s 22. únorem (Dnem zamyšlení/sesterství) a jejich úkolem bylo ve vedlejší klubovně najít celá znění, zapamatovat si chybějící části a správně je doplnit. V druhé části měly týmy přemýšlet nad tím, které informace jsou pravda a které jsou vymyšlené a Ananas jim potom objasnila, jak to vlastně je.

K našemu únorovému setkání už neodmyslitelně patří dobroty připravené jednotlivými družinami, ale letos jsme se dohodly, že si pohoštění připravíme až společně na místě. Každá z nás si tedy přinesla kousek nějakého ovoce, vše jsme očistily, nakrájely a pak už stačilo jen udělat prostor na velkou mísu s čokoládou, rozdat si špejle a testovat, které ovoce s čokoládou chutná nejlíp. A pokud jste nevyzkoušeli třeba mango nebo hroznové víno, rozhodně to můžeme jen doporučit.

Když už bylo těch vitamínů tak akorát, přesunuly jsme se pomalu k poslední dnešní aktivitě. Všechny jsme dostaly na čelo jméno některé známé pohádkové postavy a úkolem bylo pomocí otázek pokládaných ostatním zjistit, kdo jsme. Některé z nás byly zdatnými hadačkami a stihly třeba dvě postavy, jiné bojovaly s uhodnutím jedné. Všem se ale nakonec podařilo odhalit svou identitu, a tak jsme se mohly chvilku po 15. hodině rozejít domů a začít se těšit na další podobně příjemné setkání.

Fotogalerie: Oddílovka ke Dni sesterství 2017

Vánoční oddílovka 2016

Každoroční setkání dívčího oddílu v předvánočním čase se letos uskutečnilo v neděli 18. prosince v klubovně. Účast byla hojná a na nás čekal nabitý program, takže jsme se do něj hned po uvítání pustily. V první části jsme pracovaly na papírových betlémech. Bylo potřeba si jednotlivé postavičky vybarvit, vystřihnout a poté slepit tak, aby stály. Děvčatům šla práce pěkně od ruky, a tak se část z nás mohla věnovat umístění stromečku do stojánku a jeho nazdobení. Na stole mezitím začaly přibývat skupinky Josefovů, Marií, tří králů, zvířátek a pastýřů. Kdo měl hotovo, došel si pro teplý čaj a průběžně se přešlo na ochutnávání cukroví. V poslední části oddílovky nás potom Ananas seznamovala s různými vánočními tradicemi. Vyzkoušely jsme si tak uvazování řetězu kolem stolu (i když provizorně s uzlovačkami), dozvěděly jsme se o tradici psaní štěstíček, místo tradičního lití olova jsme zvolily méně nebezpečnou variantu s voskem a nakonec jsme si všechny hodily střevícem, abychom zjistily, jestli se vdáme nebo ne. Na výsledku však stejně nezáleželo, protože se jednalo jen o trénink a opravdovou kouzelnou moc budou mít tyto rituály až na Štědrý den. „Tak si hlavně nezapomeňte posbírat své výtvory a přejeme vám všem veselé Vánoce!“ zaznívalo, zatímco se holky balily a odcházely domů.

Fotogalerie: Vánoční oddílovka 2016

Halloweenská oddílovka 2016

V neděli 30. října se v tlučenském lese uskutečnila dívčí halloweenská oddílovka . Sraz byl u kapličky, kde se shromáždilo 16 strašidel, která se vydala na cestu za halloweenskou dýní pro ježibabu. Strašidla postupně procházela tajuplný les, plný nadpřirozených bytostí, které les chránily. U každé bytosti musela splnit nějaký úkol, za který dostala nějakou radu, nebo věc, která se jim hodila u dalšího stanoviště.  Například u pavoučka, kterému pomohla vyrobit novou pavučinu, dostala radu, že na území duchů musí být potichu a pohybovat se pomalu. Po splnění několika úkolů se dostala až na území upírů, v jejichž pevnosti se nacházela dýně. Když se všechna strašidla dostala do pevnosti, zapálila magickým ohněm od kostlivců dýni a vydala se za ježibabou. Ježibaba s nimi provedla magický rituál, kterým byla vyhnána všechna zlá strašidla z tlučenského lesa, a na závěr spolu strašidla vypila čarovný lektvar.

Fotogalerie: Halloweenská oddílovka 2016